Toamnele în Moldova au un farmec aparte. Știu să ne aline dorul, să ne încălzească sufletele și să ne îmbogățească cu cele mai frumoase roade, datorită muncii neobosite a agricultorilor.
Nu există o ramură mai importantă și cu un potențial mai mare în Republica Moldova decât Agricultura, fiind o tradiție milenară, dar și principala ramură a economiei țării.
La data de 26 noiembrie, curent, în incinta Casei de Cultură ,,Petru și Ion Aldea – Teodorovici” din orașul Leova, a avut loc o ceremonie festivă, dedicată agricultorilor din raion, cei care făuresc belșugul, care cunosc rostul pământului roditor, cei care, în pofida tuturor dificultăților și greutăților, știu să le înfrunte.
În cadrul evenimentului festiv au fost trasate bilanțurile anului agricol curent, iar cei mai harnici plugari, apicultori, vinificatori, crescători de ovine, bovine, iepuri, pește au fost menționați cu diplome de onoare, trofee și premii bănești.
Astfel, conform Regulamentului de organizare și desfășurare a sărbătorii, pentru munca rodnică și îndelungată, devotament și responsabilitate s-au premiat:
- Cel mai bun producător ce utilizază tehnici şi tehnologii performante în agricultură - 2023:
Locul I - SRL „Manubeevca”;
Locul II - GȚ „Moroz Andrei”;
- Pentru cele mai mari investiții în infrastructura de producere a culturilor cu valoare adaugată-2023:
Locul I - SRL „Roua Piersicului”;
Locul II - SRL „Agro Domain Grup”;
- Cea mai de succes „Femee Fermier-2023”:
Locul I - „GumAgro&Co” SRL;
Locul II - GȚ „Codreanu Iacob”;
Locul III - GȚ „Codreanu Ana”;
- Cel mai bun producător de cerealiere cu suprafaţa mai mare de 300 ha:
Locul I - SRL „Cazangenii”;
Locul II - CAP ”Lorex Agro”;
- Cel mai bun producător de cerealiere cu suprafaţa mai mică de 300 ha:
Locul I - SRL „Fruct-Agroprut”;
Locul II - SRL „ProCer Spin”;
- Cel mai bun producător de culturi tehnice cu suprafaţa mai mare de 300 ha:
Locul I - SRL „VIGFILVAS”;
Locul II - SRL „Fiser Agro”;
- Cel mai bun producător de culturi tehnice cu suprafaţa mai mică de 300 ha:
Locul I - GȚ „Prițcan Victor”;
Locul II - SRL „AEON RA”;
- Cel mai bun producător de fructe cu suprafaţa mai mare de 10 ha:
Locul I - SRL „Binețe Lux”;
Locul II - SRL „ANIS – AGRO”;
- Cel mai bun producător de fructe cu suprafaţa mai mică de 10 ha:
Locul I - GȚ „Mafteuță Alexei”;
Locul II - GȚ „Condrea Andrei”;
- Cel mai bun agent economic din industria de producere şi prelucrare:
Locul I - SRL „Vlad West”;
- Cel mai bun producător de legume:
Locul I - GȚ „Ceinac Sergiu”;
- Cel mai bun producător de struguri tehnici cu suprafaţa mai mare de 10 ha:
Locul I - SRL „Fautor”;
- Cel mai bun producător de struguri tehnici cu suprafaţa mai mică de 10 ha:
Locul I - GȚ „Timotin Natalia”;
- Cel mai bun producător de struguri de masă cu suprafaţa mai mică de 10 ha:
Locul I - SRL „Onorial”;
Locul II - Boeșten Victor;
- Cel mai bun vin fabricat de intreprinderile industriale în 2023:
Premiul Mare - SRL Vinia Denovi”;
Locul I - Școala Profesională Leova;
Locul II - SRL ,,Fautor”;
Locul III - Școala Profesională Leova;
- Cel mai bun producător de lapte:
Locul I - GȚ „Plucci Vadim”;
SRL „EcoLapte Prod”;
- Cel mai bun crescător de caprine:
Locul I - GȚ „Ilii Mazur”;
- Cel mai bun crescător de ovine:
Locul I - SRL „Comtricon”;
- Cel mai bun crescător de bovine:
Locul I - GȚ „Toamna de Aur”;
- Cel mai bun crescător de iepuri:
Locul I - SRL „VilVaVi”;
Cel mai bun crescător de pește:
Locul I - SRL „Pesco Impex”;
- Cel mai bun apicultor:
Locul I - GȚ„Oleg Pastela”;
Locul II - GȚ„Gheorghiu Gheorghe;
Locul III - Aurel Fușcaliuc;
- Cel mai bun vin fabricat de intreprinderile individuale în 2023:
Premiul Mare - Radu Rechiceanu;
Locul I - Bostan Dumitru;
Locul II - Potîngă Grigori;
Gherman Vitalie;
Locul III - Budăi Andrei;
Eșanu Ion;
Ciubrei Ecaterina.
Parlamentul Republicii Moldova
http://parlament.md/
http://gov.md/
Președinția Republicii Moldova
http://www.presedinte.md/
http://cancelaria.gov.md/
http://date.gov.md/
Centrul de Guvernare Electronică
http://egov.md/ro
Registrul de Stat al Actelor Locale
http://actel